مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید مهدی
نام خانوادگی:سلطانی رنانی
نخصص ها:الهیات و معارف اسلامی ، علوم قرآنی ، علوم حدیث

زندگی نامه

اینجانب سیدمهدی سلطانی رنانی در سال 1358 در شهر رهنان از توابع اصفهان متولد شدم . ورود به عرصه علم و تحصیل را در مهرماه 1365 هجری شمسی با تحصیلات ابتدایی آغاز نمودم. دوره های ابتدایی و راهنمایی و متوسطه را به ترتیب در دبستان پاسداران رهنان، مدرسه راهنمایی شهید دکتر حسن آیت و دبیرستان منیرخانه اصفهان و به مدت 11 سال با کسب رتبه های ممتاز و درجات عالی علمی در سطح استان و حتی کشور پشت سر گذاشتم. تحصیلات دانشگاهی را با پذیرفته شدن در آزمون سراسری سال 1378 هجری شمسی در دانشگاه تهران و در رشته الهیات (علوم قرآن و حدیث) آغاز نمودم. دوره کارشناسی (لیسانس) را در مدت سه سال طی نمودم و در همه ترم ها به عنوان دانشجوی رتبه اول و ممتاز انتخاب شدم. در سال 1379 از طرف کمیته استعدادهای درخشان دانشگاه تهران به عنوان دانشجوی نخبه ( استعداد درخشان ) انتخاب شده و در بین همه دانشجویان دوره و رشته خویش بالاترین معدل تحصیلی را کسب نمودم. در سال 1382 در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده و در رشته الهیات ، علوم قرآن و حدیث دانشگاه دولتی قم پذیرفته شدم. در این دوره نیز به عنوان دانشجوی نمونه (علمی ، پژوهشی )واستعداد درخشان شناخته شدم .در بهمن1389 در دوره دکتری علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان پذیرفته شده و در مهر ماه 1390 شروع به تحصیل در این دوره نمودم و در مهرماه 1394 با دفاع از رساله دکتری خود با موضوع تحلیل کارکردهای اجتماعی قرآن از دیدگاه علامه طباطبائی در المیزان و با کسب نمره و درجه عالی فارغ التحصیل گردیدم. شایان ذکر است که در این دوره نیز به عنوان دانشجوی نمونه دانشگاه اصفهان انتخاب شدم.

تحصیلات حوزوی را نیز به صورت آزاد و داوطلبانه در مدارس علمیه اصفهان و قم آغاز نموده و پشت سر نهادم. ارتباط دائم خویش را نیز با حوزه همیشه حفظ نموده و می نمایم و با این نهاد معنوی همکاری های علمی و پژوهشی بسیاری داشته و دارم . از جمله معاونت تبلیغ و پژوهش های کاربردی حوزه علمیه قم و حوزه علمیه اصفهان،دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و جامعه المصطفی العالمیه.

 به لطف و مرحمت و توفیقات الهی فعالیت خویش را در عرصه علم و پژوهش ادامه می دهم و در کنگره ها و همایش های مختلف علمی و پژوهشی در سطوح ملی و بین المللی رتبه های برتر کسب نموده ام. .تاکنون 6سال در آموزش و پرورش استان اصفهان و بیش از 8 سال در دانشگاه و حوزه های علمیه تدریس نموده و همچنان تدریس خویش را در این مراکز ادامه می دهم.

این جانب در اولین دوره عالی تربیت مدرس تفسیر و علوم قرآن که توسط انجمن قرآن پژوهی حوزه علمیه قم و با همکاری مرکز تحقیقات قران الکریم المهدی (عج) قم و مرکز هماهنگی ، توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی کشور ، مرکز آموزش تخصصی تفسیر و علوم قرآن و مرکز مدیریت حوزه علمیه قم در سال 1386 برگزار گردید شرکت کرده و دوره را با موفقیت و رتبه ممتاز پشت سر گذاشته و گواهی نامه عالی آن را دریافت نمودم.همچنین اینجانب سابقه بیش ازهفده سال عضویت دربسیج وهمکاری باکانون های فرهنگی مساجد،موسسات خیریه ،وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی (اداره مطبوعات وخبرگزاری های داخلی بعنوان خبرنگاراجتماعی)،سازمان تبلیغات اسلامی (دارالقرآن الکریم)،شورای نگهبان (ناظرانتخابات)دارم.

از اينجانب تاکنون سه جلد کتاب و حدود دويست مقاله در موضوعات مختلف علوم انساني، در مجلات معتبر علمي-پژوهشي،‌ علمي-ترويجي،ISI، علمي-تخصصي و تحليلي منتشر شده و يا آماده و تاييد شده براي انتشار ميباشد.